Bytová družstva (BD)

a

Společenství vlastníků jednotek  (SVJ)

Mgr. Jan Svoboda 


Revize elektroinstalace je povinná:

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, nařizuje bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek povinnost provádět pravidelné revize elektrických zařízení. Konkrétně se jedná o § 1052 odst. 3, který uvádí, že bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek je povinno udržovat společné části domu a všechna zařízení, která slouží společně k užívání nebo udržování domu, v dobrém stavu, a to včetně pravidelné kontroly, údržby a oprav. Tato povinnost zahrnuje i elektrická zařízení včetně provádění pravidelných elektrických revizí, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost elektroinstalací.

Revize elektroinstalace se provádí dle ČSN 33 1500 (Revize elektrických zařízení) a ČSN 33 2000-6 ed. 2 (Elektrické instalace nízkého napětí – část 6: Revize). Lhůty revizí se řídí ČSN 33 1500, případně dle dalších doporučení a provozně technických okolností.

 

Co je revize elektro:

Revize elektrického zařízení (za elektrické zařízení se považují i elektroinstalace) je soubor úkonů, na jehož konci dojde k posouzení, zda daná instalace je či není z hlediska bezpečnosti schopná provozu. Bezpečností se rozumí hlavně riziko úrazu elektrickým proudem a riziko vzniku požáru.

Revize začíná samotnou optickou prohlídkou, následně je prováděno měření veličin, jako jsou impedance poruchové smyčky, izolační odpor a vybavovací hodnoty proudových chráničů. Kromě toho se také posuzuje vhodnost použitých komponent, úplnost a správnost předložené technické dokumentace nebo shoda dokumentace se skutečným provedením, označení obvodů, rozváděčů a další elektroinstalce.


Termíny elektro revizí:

1)     Výchozí – vždy při pořízení nové elektroinstalace, nebo elektrotechnického zařízení – spotřebiče.

2)     Pravidelné – dle ČSN 33 1500, NV 190/2022 Sb, NV 378/2001 Sb.

3)     Mimořádné – vždy při mimořádných okolnostech – opravy, rekonstrukce, poruchy, závady a podobně.


Typy revizí:

Výchozí revize

Tu by mělo mít každé elektrické zařízení (tudíž i instalace) před uvedením do provozu (například připojení bytu k elektrické síti). V případě elektroinstalace je povinnost výchozí revize stanovena stavebním zákonem jakožto nedílná část podkladů nutných pro kolaudaci objektu.

Pravidelná - periodická revize

Měla by probíhat pravidelně, vždy v pevně stanoveném časovém odstupu. Rozsahem a pracností většinou nepřesahuje revizi výchozí (pokud je udělána správně) a jejím hlavním úkolem je prověřit, zda nedošlo užíváním zařízení například k opotřebení některých komponent (typicky jističe nebo chrániče) nebo změnám v instalaci (například přidání zařízení do rozvaděče), které by vedly ke snížení bezpečnosti instalace.

Mimořádná revize

Provádí se v případech, kdy vznikne pochybnost o kvalitě nebo úplnosti revize výchozí či pravidelné, nejsou k dispozici revizní zprávy z předchozích revizí nebo došlo ke změnám v elektroinstalaci a je třeba tyto změny zkontrolovat.


Naše instalace už nesplňuje dnes platné předpisy a ČSN. Dostaneme revizi?

O revidování starších instalací koluje mezi laiky celá řada mýtů. Revize se vždy provádí dle norem a předpisů platných v době vzniku instalace. Takže se nemusíte bát, že vám starší instalace neprojde z důvodu neaktuálnosti.


Co je k revizi potřeba?

Pro výchozí revizi potřebujete mít připravenou projektovou dokumentaci, která by měla ukazovat stav skutečného provedení instalace včetně protokolu o určení vnějších vlivů. V případech, kdy je projektová dokumentace neúplná nebo chybí úplně, musíte nechat vypracovat dokumentaci novou, která bude plně reflektovat skutečný stav provedení elektroinstalace – dle dohody vám můžeme dokumentaci a zpracování vnějších vlivů zajistit .

Dále je třeba předložit nezbytné dokumenty k rozvaděčům (typová zkouška, oteplení…) a prohlášení o shodě či certifikaci všech prvků, které jsou součástí elektroinstalace – dle dohody vám pomůžeme s doplněním veškerého požadovaného značení.

Revizní technik potřebuje přístup ke všem částem elektroinstalace včetně těžko přístupných míst (zásuvky za vestavěnými spotřebiči, světla na půdě a tak dále).

 

Revize hromosvodů:

Součástí stavby už běžně LPS, zajistíme vám revizi podle dle aktuálních norem (ČSN 62305). Systém LPS podléhá revizi, a to jak před uvedením do provozu, tak pravidelně (jednou za dva roky by měla proběhnout vizuální kontrola, úplná revize jednou za čtyři roky).


Doporučení na závěr:

Přesto, že je revize elektroinstalace a spotřebičů pro BD a SVJ povinná, je často vnímána jako něco obtěžujícího a nepotřebného, vězte však, že tomu tak není.

Správně provedená revize elektroinstalace může odhalit nejrůznější závady a pochybení, a tím uchránit váš majetek a zdraví. 

V případě, že nemáte elektroinstalaci v pořádku, nebo si nejste jisti, že vaše povinnosti v oblasti revizí nejsou na 100%, obraťte se na nás a společně najdeme řešení, které bude, bude vyhovovat vašim potřebám, legislativě a hlavně, zaručí BEZPEČNÝ provoz vaší elektroinstalace.